Здавалося б, трохи поголодати навіть корисно, організм розвантажиться, відпочине і, як наслідок, можна скинути кілька кілограмів. Але організм людини не пристосований для того, щоб їжа надходила з тривалими перервами. Максимум, який припустимо, – це нічна перерва в їжі, коли ви спите. Для того, щоб усі клітини тіла отримували достатньо поживних речовин та різних компонентів для метаболізму, ми повинні регулярно споживати достатньо їжі.
В іншому випадку, особливо при тривалому чи частому голодуванні, організм швидко виснажує свої ресурси та виникає маса неприємних наслідків, серйозних патологій, аж до ризику онкології.
Голодування не може бути «лікувальним» та корисним
Виходячи з елементарних знань фізіології, вже стає зрозуміло — голодування не може принести користі здоров’ю. І що довше ви голодуєте, то гірше буде організму. Максимум, на який вистачає власних ресурсів тіла, є доба. За цей час повністю витрачається глікоген – запасна форма глюкози, за рахунок чого підтримується відносно стабільний рівень цукру в крові. Для того, щоб отримати нові порції глюкози, організм починає витрачати свої ресурси, запаси, які він накопичував «на чорний день».
Проблеми аж до онкології
Проблема в тому, що жири витрачаються з великими труднощами і останніми, набагато простіше спалити білки, які потрібні для м’язів, імунної системи, клітин крові та роботи мозку. Тому найправильніший спосіб худнути – не голодувати, а їсти так, щоб створювати постійний, але невеликий дефіцит калорій. В цьому випадку тіло перебудує метаболізм на те, щоб палити саме жири, а білки спрямовувати на потреби тіла. Це тривалий процес, за кілька днів таким чином неможливо спалити 5-10 і більше кілограмів зайвого підшкірного жиру.
Багато хто вважає, що чим довго рахувати калорії і змінювати харчування, краще потерпіти і поголодати, отримавши натомість струнку фігуру. Але лікарі додають — і купу болячок на додачу. Причому, серед них може бути навіть онкологія.
Імунітет страждає першим
На тлі голодування страждає обмін білків. Вони витрачаються на отримання енергії, а не на будівництво нових клітин, включаючи лейкоцити, що швидко оновлюються. Крім того, антитіла для захисту від інфекцій це теж білки. Тому люди, які часто голодують, закономірно мають вразливішу імунну систему.
Вони можуть частіше страждати від застуд та кишкових інфекцій, захворювання протікають важче та довше, є ризик серйозних ускладнень, якщо не залишити звичку голодувати. Так, на тлі інфекції ми гірше їмо, апетиту немає, але для боротьби з інфекцією організм кидає ресурси, накопичені до цього. А якщо він уже вичерпав їх усі, голодуючи та отримуючи вкрай мало амінокислот, вітамінів та мікроелементів, звідки взяти сили?
Голодування призводить до стресу
Оскільки завдання імунної системи полягає не тільки в тому, щоб боротися з інфекціями, а й контролювати стан клітин власного тіла, на тлі дефіциту поживних речовин та зниження активності виникає і підвищена загроза трансформації клітин у потенційно неопластичні (ракові).
При повноцінній активності імунна система наглядає за тим, що відбувається в організмі, їй активно допомагають у цьому кровоносна та лімфатична система. У період голодування виникає стрес він сам по собі негативно впливає на організм, провокуючи можливі трансформації клітин. Плюс під час голодування імунна система роздратована, виснажена та збуджена, тому шанси на те, що пухлинні клітини вислизнуть від її пильного ока – вищі.
Може виникати анемія
З огляду на дефіциту харчування в організмі формуються серйозні проблеми. Це не лише нестача амінокислот, а й заліза, міді, цинку та інших мікроелементів, вітамінів групи В, які впливають на кровотворення. Тому у людей може формуватися прихований дефіцит заліза, а при тривалому голодуванні можливий розвиток анемії. Вона посилює і без того не найкраще самопочуття.
Проблеми щитовидної залози
Порушення обмінних процесів незмінно формують патологічний ланцюжок подій – це зниження синтезу гормонів, погіршення самопочуття на тлі стресу, порушення в роботі щитовидної залози та багатьох інших органів тіла. Це веде до проблем в утворенні енергії клітинами, затримці рідини, випаданні волосся, порушенні росту нігтів, слабкості, труднощів концентрації.
Крім того, можливе формування аутоімунних процесів, що зачіпають щитовидну залозу. Вони можуть негативно вплинути на стан навіть після того, як ви припините голодування.
Які ще неприємності можна очікувати
Оскільки дефіцит поживних речовин та енергії зачіпає всі органи та системи, страждає метаболізм, можливий цілий ряд неприємних відчуттів, проявів та розладів. Вони постійно наростають як снігова куля. Тривале голодування, зрештою, може призвести до серйозних збоїв. Їх потім доведеться довго коригувати вже з лікарем. Серед найпомітніших можна виділити:
- постійне відчуття слабкості, нездужання, «туману в голові»;
- розлади сну з постійною сонливістю чи безсонням;
- зниження температури тіла з мерзлякуватістю, похолоданням рук і ніг;
- виникнення набряків кінцівок та обличчя;
- зниження тиску, потемніння в очах при різких підйомах із ліжка;
- посилення почуття голоду чи його придушення, вибірковий апетит;
- уповільнення частоти серцевих скорочень чи, навпаки, тахікардія;
- порушення травлення з відчуттям здуття, кишковими кольками;
- грипоподібний стан.