Правильне та здорове схуднення не буває швидким. Не варто думати, що якщо ви різко втратите у вазі, організм прийме це з прихильністю і скаже вам «дякую». Допустима динаміка втрати ваги, яка не нашкодить здоров’ю – не більше 500-1000 г на тиждень або близько 3-4 кг на місяць. Все що більше, незмінно позначиться на травленні, обміні речовин та стані нервової системи. Тому будь-які дієти, що обіцяють схуднення на 5-10 кг і більше за місяць, тиждень або кілька днів, – це вже тривожний дзвіночок для вас.
Але є в історії медицини і дуже екстремальні дієти і методи схуднення, після яких цілком можна загриміти в лікарню.
Історичні віхи: на чому худнули раніше
У минулому столітті у свій час був бум різних, у тому числі і дуже екстремальних способів схуднення і дієт. В Америці та Європі на хвилі популярності вираженої худорлявості та модельної зовнішності зі своєю вагою експериментували багато хто. І часто не дуже вдало.
Серед найвідмороженіших любителів худнути були модними:
- Паразитарна дієта – вживання яєць круглих або стрічкових хробаків, які проростали в кишечнику до статевозрілих форм і банально “об’їдали” господаря. У комплекті із втратою ваги додатковим бонусом йшли – алергія, анемія, токсикоз та перфорації кишечника.
- Бавовняна дієта – особливо популярною була серед моделей, яким потрібно було буквально «заглушити» голод, щоб не набирати вагу. Вони ковтали ватяні кульки, змочені соками або просочені бульйонами. У комплекті з худорлявістю йшли кишкова непрохідність, білкові набряки та втрати свідомості.
- Дієта «сплячої красуні». Багатих екстремалів поміщали у стан штучної коми, у стані якої апетит повністю вимкнений і людина зовсім не їсть. Зрозуміло, що за рахунок цього організм активно витрачає свої ресурси, зокрема жирові запаси. У комплекті до стрункішого тіла йшли проблеми з м’язами, кістками, пам’яттю та обміном речовин.
Не їсти, а пити
Вже в нашому столітті набула популярності так звана питна дієта. Люди помітили, що в період підготовки до інвазивних досліджень, наприклад колоноскопії, заборона на вживання щільної їжі з переходом на соки та інші рідини призводить, крім очищення кишечника, ще й до втрати ваги. Тому було зроблено «логічний висновок» — навіщо їсти, щоб схуднути, треба лише пити.
Для пиття пропонуються різні коктейлі – овочеві, фруктові смузі, бульйони, рідкі супи-пюре. Здавалося б, oj тут небезпечного — адже в організм надходять клітковина, вітаміни і мінерали, а калорій мало.
Але лікарі попереджають — подібний стиль харчування небезпечний для кишківника, особливо, якщо дотримуватися його довго. Знижується споживання білка та жиру, які необхідні для нормального метаболізму, а відсутність щільних частинок провокує порушення перистальтики та всмоктування мінералів, вітамінів. Особливо страждають кальцій, залізо. В результаті з кілограмами піде і здоров’я, виникають непритомність, м’язова слабкість, проблеми пам’яті.
Монодієти – чисте зло
Кефірна, гречана, яблучна, яєчна і навіть шоколадна – ці дієти мають на увазі вживання одного-двох продуктів протягом 5-7 днів або більше. Обіцяється втрата ваги в межах 5 або більше кілограмів, що цілком зрозуміло. Організм не отримує необхідних йому поживних елементів одного типу, найчастіше білків чи жирів, при цьому виникає навантаження іншими.
При кефірній та яєчній – надходить надлишок білка, при шоколадній – надто багато легких вуглеводів, при яблучній – фруктових кислот та цукрів. Крім втрати ваги ви отримаєте на виході здуття живота та болючість, коліки та проблеми зі стулом, дратівливість та порушення гормонального фону. А втрачені кілограми повернуться протягом найближчих тижнів із додатковими 3-4 кг зверху.
Кетодієта – далеко не для всіх
Суть цієї дієти – різке скорочення вуглеводів, як легких, так і складних, з одночасним збільшенням споживання жирів та білків. Причому дотримуватись її рекомендується тривало, кілька тижнів або місяців. Результатом подібних перекосів у харчуванні стає небезпечний стан організму – кетоацидоз, аналогічний такому у діабетиків, коли в крові підвищується рівень кетонових тіл – ацетону, ацетооцтової кислоти та бета-гідроксибутирату. Всі вони мають токсичність щодо нервової системи.
У невеликих обсягах вони не є небезпечними, але накопичення високих концентрацій призводить до токсикозу. У результаті стан буде схожий на похмілля – з нудотою, нападами блювоти. Зниженням апетиту та головним болем. Не всі люди можуть довго переносити стан кетозу. У частини їх, особливо і натомість порушень обміну речовин, можливі й небезпечні ускладнення. Щодо кетодієти точаться жорсткі суперечки у наукових колах. Деякі патологи навіть пропонують лікувати цією дієтою лише під строгим контролем лікаря. Але худнути на них однозначно не варто.