Замучило безсоння? Не поспішайте пити снодійне. Дуже часто проблему можна вирішити, просто скоригувавши раціон. Здоровий нічний сон необхідний як для розслаблення, але й «перезавантаження» всіх функцій організму. Без нього у нас погіршується концентрація, падає імунітет, страждають усі внутрішні системи організму.
Чому може з’явитися безсоння?
На жаль, відсутність сну – далеко не завжди усвідомлений вибір на користь роботи чи розваг. Дуже часто на шляху до здорового нічного відпочинку постає безсоння. Воно може виникнути у тому числі через:
- стрес;
- перевтому;
- зміну часових поясів.
Що робити у такій ситуації?
Насамперед не поспішайте пити таблетки. Звичайно, легкий седативний з природними компонентами може допомогти розслабитися. Але якщо йдеться про серйозніші препарати, їх краще відкласти на крайній випадок. І то за рекомендацією лікаря.
Як харчування впливає на сон?
Почнемо з того, що правильне харчування вже позитивно впливає на режим сну. Нещодавно вчені проводили експеримент, під час якого 13 чоловіків і 13 жінок провели п’ять ночей у лабораторії сну. Вони лягали спати о 22:00 та вставали о 7:00.
Протягом перших чотирьох днів учасники дотримувалися суворої дієти. У їхньому раціоні були горіхи, овочі, злаки, практично не було жирних і солодких страв. А ось п’ятий день був «вільним»: випробувані могли їсти будь-які продукти і ніяк не обмежувати себе. Вони їли і шоколад, і фаст-фуд, і жирну їжу.
Що з’ясували вчені? Коли учасники харчувалися правильно, вони краще висипалися та починали день із новими силами. Проте в останній день картина була іншою — усі прокинулися розбитими, сон часто переривався, був поверховим, а час на засипання значно збільшився.
Виходить, здорове харчування загалом позитивно відбивається як на засинанні, а й якості сну.
Які продукти допомагають заснути?
Якщо ж йдеться про «екстренну допомогу», теж знайдеться кілька корисних продуктів.
- Банани. У них міститься багато калію та магнію, які розслаблюють м’язи. Крім того, вони багаті на триптофан — речовину, що стимулює вироблення мелатоніну (гормону сну).
- Мигдаль. Теж може допомогти у цій ситуації. Він також сприяє виробленню мелатоніну та містить багато магнію – його дефіцит часто спостерігається при безсонні.
- Червона риба та горох. Багаті на вітамін В6. Він необхідний для синтезу мелатоніну в організмі.
- Молоко. І, звичайно, «бабусин» рецепт – склянка теплого молока. Воно містить кальцій та амінокислоту триптофан, необхідну для вироблення мелатоніну. Крім напою, можна використовувати молоко для вівсяної каші. В одній її порції містяться кальцій, магній, фосфор, кремній та калій – речовини, що сприяють гарному сну. Тільки не переборщіть із солодкими добавками. Багато цукру може негативно вплинути на сон.
Головне, що варто пам’ятати, – перед сном важливо уникати жирної їжі, фастфуду та кофеїну. Звичайно, вам може здаватися, що після щільної вечері з гамбургером ви засинаєте краще. Але дослідження показують, що такі продукти обмежують кисень, що надходить у мозок. Тому любителі шкідливостей висипаються гірше.
Правильне харчування – запорука не тільки гарної зовнішності, а й гарного самопочуття, а також міцного здорового сну.